Sobota, 2024-06-01

Imieniny: Gracji, Jakuba

TYDZIEŃ KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

Dnia 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Języka Angielskiego, dlatego też ta data zapoczątkowała obchody Tygodnia Krajów Anglojęzycznych w naszej szkole. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII przystąpili do testu wiedzy o krajach anglojęzycznych a chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na najlepiej przygotowany lapbook prezentujący wybrany obszar anglojęzyczny. W konkursie wiedzy zwyciężył Jakub Spóz – uczeń kl. IV, natomiast drugie miejsca zajęli: Maciej Cyganek (kl. VIII), Oscar Fitzermann (kl. VII), Wiktoria Chodowska (kl. IV). Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego było niełatwym zadaniem. Poziom przygotowanych przez dzieci lapbooków był bardzo wysoki. Wszystkie prace zawierały wiele informacji, ciekawostek oraz były dopracowane pod kątem artystycznym. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięskie prace, które przygotowały dziewczęta: Zofia Wójtowicz (kl. V) oraz Alicja Świerad (kl. III).

Kolejnym, tym razem klasowym konkursem było udekorowanie drzwi sal lekcyjnych ciekawostkami związanymi z przydzielonym krajem anglojęzycznym. I tak klasy zamieniły się w następujące kraje: Kl. I – Australia, kl. II – Anglia, kl. III – Nowa Zelandia, kl. IV- USA, kl. V – Irlandia, kl. VI – Kanada, kl. VII – Szkocja, kl. VIII – Walia. Uczniowie przez cały tydzień realizowali szereg zadań: przygotowywali materiały, projektowali, a przede wszystkim wyszukiwali wiele przeróżnych informacji i dokonywali ich selekcji. Finał tygodnia pracy odbył się dn. 29 kwietnia, kiedy to jury oceniało efekty działań uczniów. Oprócz udekorowanych drzwi pojawiły się także stoiska, gdzie można było zdegustować tradycyjnych potraw. Pojawił się szkocki huggis, cranachan, shortbread a także tradycyjna angielska herbatka podawana z mlekiem. Wśród uczniów można było dostrzec Szkotów a także Indiankę! Jury miało niełatwe zadanie, lecz wyłoniło zwycięskie prace. Konkurs wygrała klasa VII reprezentująca Szkocję. Klasa I (Australia) zajęła II miejsce, natomiast miejsce III powędrowało do kl. IV (USA).

Tydzień działań związanych z krajami anglojęzycznymi miał na celu przybliżenie kultury i historii tych obszarów oraz stanowił jednocześnie skuteczną i ciekawą formę zdobywania wiedzy – poprzez aktywne działanie.

Magdalena Augustyn-Kalinowska