WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Czytelnictwo rozwija aktywizację intelektualną, pomaga w nabyciu wiedzy i doświadczenia, integruje wspólnotę kulturalną, rozwija system wartości i postaw. Wczesny kontakt dziecka z książką jest szczególnie ważny, bowiem w tym czasie kształtują się jego upodobania i nawyki, między innymi nawyki związane z czytelnictwem. Powoduje zwiększenie wiary we własne siły, własne możliwości.

Przedszkolaki z najmłodszej grupy wiekowej udały się więc z wizytą do Publicznej Biblioteki w Małych Łunawach. W bibliotece dzieci przywitała Pani bibliotekarka – Wiesława Madej i zaprosiła do wspólnej przygody z czytelnictwem. Podczas przygotowanych zajęć dzieci miały możliwość poznania Krasnoludka Samodłubka, który opowiadał dzieciom o swojej historii z czytelnictwem. Przedszkolaki dowiedziały się o tym jak zbudowana jest książka, kogo nazywamy autorem oraz kim jest ilustrator. Samodzielnie wykonały ilustracje do książki Krasnoludka Samodłubka.

Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem patrzyły na książki, a w szczególności te przeznaczone dla dzieci. Pani bibliotekarka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki.

Książki kreują wrażliwość na piękno otaczającego nas świata oraz na losy żyjących stworzeń. Nie rywalizują z życiem dziecka, natomiast pomagają mu znaleźć w nim odpowiednie miejsce. Książka uczy właściwego szacunku do pracy, formuje wrażliwość na poprawność języka i ortografię, wzbogaca styl wypowiedzi i słownictwo. Rozwija zdolność logicznego myślenia, poszerza i pogłębia wiadomości.

Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i wypożyczoną książką, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci tu po raz kolejny.

wychowawca oddziału 0b

Natalia Kolasińska