WIRUJĄCA ZIEMIA - NASZA PLANETA

8 listopada o godzinie 8 15 wyjechaliśmy na wycieczkę do Torunia.

Zaczęliśmy od spaceru po starówce  i zdjęć pod pomnikiem   Mikołaja Kopernika, po czym  klasy V i VI uczestniczyły w spektaklu w planetarium toruńskim przenosząc się w kosmos.  Oglądaliśmy projekcję  pt. Wirująca Ziemia,   aby zapoznać się ( klasa V ),  utrwalić i przybliżyć zagadnienia związane z teorią  heliocentryczną Mikołaja Kopernika, tematami o górowaniu, wschodzie i zachodzie  Słońca,  równonocy jesiennej i wiosennej. Uczniowie zobaczyli na czym polega dzień i noc polarna oraz dlaczego one są. Przekonali się  jakie gwiazdozbiory widzimy zimą na niebie, jak się nazywają  oraz dlaczego w ogóle jest lato, jesień, zima i wiosna. Po  ciekawej projekcji wszyscy weszliśmy do orbitarium, gdzie interaktywnie  mogliśmy sprawdzić różnorodne zjawiska występujące w kosmosie oraz obejrzeć sondy, statki kosmiczne, planety Układu Słonecznego, tory ich  wędrówek, sprawdzić ciężar przedmiotów na różnych planetach oraz sprawdzić jak daleko od Ziemi są planety Układu Słonecznego. Po ciekawym doświadczaniu kosmosu poszliśmy do Muzeum  Mikołaja Kopernika, domu w którym się urodził i mieszkał. Obejrzeliśmy jego rękopisy, sprzęt do obserwacji astronomicznych, meble oraz obrazy i ubiory.

Na zakończenie pobytu w Toruniu odwiedziliśmy atrakcyjne  miejsce - wyczekiwane przez wszystkich -  Mac Donald,  gdzie uczniowie uzupełnili brzuszki smacznościami.  O godzinie 13 30  udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

Małgorzata J.-Siedlecka