WYPRAWA SZLAKIEM PIERWSZYCH PIASTÓW

W dniach 17-19 maja uczniowie klas 4-6 wzięli udział w wycieczce do Poznania i Gniezna . Trasa wiodła poprzez miejsca związane z początkami państwa polskiego i tematycznie związana była z 1050 rocznicą chrztu Polski.

Uczniowie zwiedzili katedrę w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy- przeprawili się promem na Ostrów Lednicki oraz Ostrów Tumski w Poznaniu. Są to miejscowości, które wskazuje się jako prawdopodobne miejsca przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku. Byliśmy tam, gdzie „ zaczynała się Polska” i gdzie kilkanaście dni wcześniej odbywały się główne uroczystości państwowo-religijne związane z początkami państwa polskiego.

W Poznaniu zwiedziliśmy z przewodnikiem Stare Miasto ( z przepięknym barokowym kościołem farnym);  udaliśmy się na Malta SKI (nad przepięknym Jeziorem Maltańskim) , gdzie spróbowaliśmy swoich sił na letnim torze saneczkowym oraz Nowe Zoo.

W napiętym programie wycieczki znalazło się też zwiedzanie Parku Miniatur Wielkopolskich w Pobiedziskach, parku i dębów w Rogalinie, Muzeum Podróżniczego Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Niezwykłymi były z pewnością wizyty w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Te dwa ostatnie miejsca pokazywały warunki życia i pracy na wsi polskiej.

Wycieczka była dla uczniów doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy oraz poznania walorów historyczno-przyrodniczych Wielkopolski, była też sprawdzianem samodzielności i relacji koleżeńskich.

kierownik wycieczki

Piotr Harłoziński