ŚWIĘTUJEMY W NASZEJ SZKOLE

29 kwietnia w naszej szkole  obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja.

„Tu wszędzie jest moja ojczyzna” - to przewodnie przesłanie tegorocznej akademii.

Tego dnia zebraliśmy się  na  wyjątkowej uroczystości poświęconej ojczyźnie. Chcieliśmy podkreślić z dumą, że jesteśmy Polakami i przypomnieć czasy , kiedy rozpoczynała się historia naszego państwa – ten czas wyznacza nam Chrzest Polski w 966 roku oraz pamiętną datą związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 maja 1791 roku.

Z kart historii:

Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Drugie wydarzenie, wokół którego skupiliśmy tego dnia swoje myśli,  to 1050 rocznica chrztu Polski i początków Państwa Polskiego .

Chrzest Polski, jak żadne inne wydarzenie w naszej historii, zdeterminował losy polski i Polaków. Zadecydował o naszej historii.

Położony przez pierwszych Piastów fundament dla Polski jest dla nas dziedzictwem i zobowiązaniem do wytrwałego przekazywania wiary i wyrosłej na jej glebie wspaniałej kultury.   Z tego wielkiego bogactwa chcemy i możemy dalej czerpać. Jest to też dla nas lekcja na przyszłość, że my, Polacy potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami.

Jedność trzeba nad wszystko zachować!
Suwerenność ma być Świętością!
I tożsamość ma być Narodowa!
Miejsca obcym wyznaczyć i gościom!

Usiąść razem – jak w jednej rodzinie,
a nie w jakimś podrzędnym zajeździe.
Przeciwstawić się zdradzie i kpinie.
Znaleźć miejsce dla wszystkich w gnieździe!

Nie pytajmy się innych o zgodę.
Nowy Polsce zapiszmy Maj.
Mimo różnic jesteśmy Narodem
I to do nas należy ten kraj!

Piotr Harłoziński