PROJEKT "KWIAT" W PRZEDSZKOLU

By móc w pełni cieszyć się z nadejścia wiosny, powstał pomysł na zrealizowanie projektu edukacyjnego pt. „Kwiaty”. Celem działań było przybliżenie dzieciom świata roślin. Metoda ta zachęciła dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy, poznawania otaczającego świata różnymi sposobami.

W naszej sali przedszkolnej zgromadziliśmy materiały by utworzyć kącik kwiatowy. Dzieci poznały cykl wzrostu roślin. Układały historyjkę obrazkową od nasionka do roślinki z zachowaniem odpowiedniej kolejności chronologicznej. Gromadziliśmy różne nasiona i za pomocą lupy przedszkolaki mogły im się bliżej przyjrzeć.

Każdego dnia zdobywaliśmy wiedzę i nowe doświadczenia. Poznaliśmy budowę rośliny. Dowiedzieliśmy się, jakie podłoże jest odpowiednie to wzrostu roślin. Dzieci samodzielnie założyły w klasie hodowlę roślin, o którą dbały. Poznały różne gatunki kwiatów oraz dowiedziały się, że kwiaty wielokrotnie wykorzystywane są, jako motyw na ubraniu. Lalki w strojach ludowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci stworzyły haft kaszubski na wzór podany przez nauczyciela. Dzieci wiedzą, co wpływa na to, że kwiaty mają różne kolory oraz jak dochodzi do zapylenia roślin. Dowiedziały się, jakie znaczenie mają pszczoły w przyrodzie. Poznały zawód pszczelarza, to jak wygląda ul, czym różni się pszczoła od osy, od czego zależy kolor i smak miodu. Zrozumiały, że warto spożywać miód ze względu na jego właściwości.

Poznały zawód florysty i ogrodnika. Wiedzą już, czym zajmuje się ogrodnik i w jaki sposób należy pielęgnować rośliny. Na spacerze znaleźliśmy kwiaty, o których mówiliśmy wcześniej. Zasadzone rośliny w doniczkach pozwoliły na wyciągnięcie wniosków, że do wzrostu roślin potrzebna jest woda i słońce. Bez wody i słońca rośliny nie osiągnęły oczekiwanych rozmiarów. Były mniejsze, słabe i zwiędnięte. Roślina posadzona w kamieniach nie urosła, a ta posadzona w piasku była mniejsza od tej posadzonej w ziemi.

Powtórnie wykonaliśmy siatkę pojęciową i porównaliśmy ją z tą, która została wykonana na początku projektu. Dzieci same doszły do wniosku, że teraz wiedzą dużo więcej. Podczas projektu, nie tylko poszerzyliśmy wiedzę o roślinach, mogliśmy przeżyć fantastyczną przygodę.

Natalia Halicka